Francja i Włochy unikną kary
Finanse | Fiński komisarz ds. polityki gospodarczej i pieniężnej dał zielone światło budżetom Francji i Włoch, mimo że łamią one unijne reguły ostrożnościowe. Ostatecznej oceny dokona… Francuz.
Anna Słojewska z Brukseli
Kryzys w strefie euro nauczył Brukselę i wszystkie państwa w strefie euro, że nie wystarczy ocena sytuacji budżetowej z przeszłości, żeby wykryć nieprawidłowości. Bo wtedy może być już za późno na zapobiegnięcie problemom, szczególnie jeśli rząd – jak np. grecki – oszukuje. Dlatego przyjęto nowe reguły, zwane dwupakiem, które nakazują państwom strefy euro przysyłanie projektów budżetu do Brukseli najpóźniej do 15 października. Komisja Europejska ma czas do końca listopada na ocenienie, czy są one zgodne z unijnymi regułami.
Zanim jednak nastąpi ostateczny termin, KE może przesłać swoje zastrzeżenia państwom członkowskim i w ciągu dwóch tygodni poprosić o poprawki. Takie ćwiczenie KE, po raz drugi w historii, właśnie przeprowadziła i znalazła znaczące odchylenie od normy w projektach Francji i Włoch, a także mniejsze w przypadku Austrii, Słowenii i Malty. Przesłała swoje zastrzeżenia i wczoraj unijny komisarz zapewnił, że wstępne wątpliwości zostały wyjaśnione. Najważniejsze z wymienionej piątki, czyli Francja i Włochy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta