Zdanie załogi jednym głosem
ZRZESZENIA | Pracodawca może ustalić własne reguły wyłaniania przedstawicieli personelu. Warto jednak, żeby wybrani mogli reprezentować zatrudnionych w każdej sprawie, w której konieczna jest współpraca stron stosunku pracy.
Pracodawca posiada uprawnienia zarządcze i swobodę w zakresie działań organizacyjnych. Jednak skuteczność jego decyzji często zależy od wcześniejszej konsultacji, uzgodnienia lub zawarcia porozumienia z przedstawicielem pracowników.
Te formy współdziałania z reprezentantami załogi można podzielić co do zasady na dwa rodzaje. Pierwszy to zakres spraw, które wymagają jedynie zasięgnięcia przez pracodawcę opinii przedstawicieli pracowników. Ta opinia go jednak nie wiąże, więc może podjąć samodzielne działania. Drugi rodzaj spraw wymaga uzyskania zgody przedstawicieli pracowników na podjęcie określonych działań.
Przedstawicieli pracowników wybiera się tylko w zakładach, w których nie działają związki zawodowe. Nie oznacza to jednak, że ma on uprawnienia przysługujące takiej organizacji. Nie ma też ochrony z tytułu reprezentowania załogi.
Rozsądne zasady
Przepisy zobowiązują pracodawcę do współdziałania z przedstawicielem pracowników, ale nie wskazują, w jaki sposób ma nastąpić jego wybór. W tym zakresie odsyłają do zasad przyjętych w danym zakładzie. Dlatego sposób wyłonienia przedstawicieli zależy od decyzji pracodawcy. Ale ustalając dany tryb, nie może ingerować w dokonywany wybór.
Ponieważ przepisy przewidują wiele sytuacji, w których konieczne jest wybranie przedstawicieli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta