Zmyślna regułka w kontrakcie nie przyniesie oszczędności
Dzienna stawka wynagrodzenia ustalona w umowie-zleceniu nie pozwoli opłacać składek od kwoty minimalnej płacy, jeśli zarobki są wyższe. Takie działanie ZUS może uznać za próbę obejścia przepisów.
Zawarcie zlecenia wiąże się z obowiązkiem opłacania składek na ZUS, jeśli dla jej wykonawcy jest to jedyny tytuł do ubezpieczeń. Wówczas płatnik musi rozliczać i wpłacać składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalną, rentową i wypadkową) oraz składkę zdrowotną. Wyjątkiem jest składka chorobowa, której opłacanie jest dobrowolne.
O tym, w jakiej wysokości trzeba będzie płacić daniny, przesądza treść umowy. Dużo bowiem zależy od tego, w jaki sposób wynagradzany będzie zleceniobiorca za realizację swych obowiązków.
Zarobek lub ryczałt
Zgodnie z art. 18 ust. 3 i ust. 7 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1442 ze zm.; dalej ustawa o sus) podstawę składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zleceniobiorców stanowi:
- przychód – jeżeli w umowie określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie,
- zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż minimalne wynagrodzenie – gdy strony postanowiły określić zasady wynagradzania w inny sposób.
Zasada pierwszeństwa
Skoro są dwie opcje ustalania podstawy składek za zleceniobiorców,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta