Jak najkorzystniej zagospodarować podatek wykazany w deklaracji
OPTYMALIZACJA | Firma, u której wystąpiła nadwyżka VAT naliczonego nad należnym, powinna się każdorazowo zastanowić, czy bardziej opłacalne jest przeniesienie tej kwoty na kolejny miesiąc czy ubieganie się o jej zwrot na rachunek bankowy.
Marcin Szymankiewicz
Jesteśmy firmą produkcyjną (wyroby VAT czynny) sprzedającą wyroby prawie wyłącznie na terenie kraju. Zazwyczaj w deklaracjach VAT-7 wykazujemy kwotę zobowiązania podatkowego (średnio ok. 130–150 tys.). W październiku 2014 r. z uwagi na modernizację naszego parku maszynowego ponieśliśmy znaczne nakłady finansowe. W konsekwencji wystąpiła znaczna nadwyżka podatku naliczonego nad należnym (140 000 zł). W następnych miesiącach nie planujemy znacznych wydatków, więc zakładamy, że – uwzględniając przewidywany podatek należny i bieżący podatek naliczony – występować będą kwoty zobowiązań podatkowych takie jak zazwyczaj. Czy korzystniej będzie nam wykazać tę nadwyżkę jako kwotę do przeniesienia na następny miesiąc, czy też ubiegać się o zwrot na rachunek bankowy (z uwagi na wydłużone terminy płatności większość faktur zakupu ujętych w deklaracji VAT-7 nie będzie zapłacona na moment złożenia deklaracji VAT-7 za październik 2014 r.)? – pyta czytelnik.
Aby odpowiedzieć na pytanie, czy w przypadku firmy czytelnika korzystniej będzie wykazać w deklaracji VAT-7 za październik 2014 r. nadwyżkę podatku jako kwotę do przeniesienia na następny miesiąc, czy też ubiegać się o zwrot na rachunek bankowy, trzeba sprawdzić:
∑ do kiedy powinien zapłacić VAT za następny miesiąc, tj. za listopad 2014 r. (czytelnik przewiduje, że w następnych miesiącach firma wykaże jak zazwyczaj kwoty zobowiązań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta