Agresywny związkowiec straci posadę
Stosowanie przemocy w czasie strajku oraz zachęcanie innych pracowników do takich zachowań może przemawiać za dyscyplinarką dla członka organizacji związkowej.
Taką konkluzję zawiera wyrok Sądu Najwyższego z 10 czerwca 2014 r. (I PK 309/13).
SN ocenił w nim wydarzenia z 2008 r. w jednej ze spółek branży górniczej. Grupa górników wymusiła zejście na dół kopalni, aby rozpocząć strajk. Jedną z osób dowodzących tą akcją był powód – działacz związkowy. W trakcie protestu i okupacji szybu kopalni odmówił m.in. zgody na zjazd inspekcji mającej skontrolować zagrożenie pożarowe. Wprowadzając w błąd przełożonego, doprowadził do wejścia do kopalni osoby nieuprawnionej, którą był dziennikarz podający się za lekarza. Powód brał też aktywny udział w blokowaniu dostępu do kopalni oraz uniemożliwiał innym rozpoczęcie pracy. W czasie blokowania wstępu do zakładu uderzył w twarz jedną z osób próbujących dostać się do pracy. Organizował przy tym tzw. masówki, w których publicznie potępiano tych, którzy nie uczestniczyli w strajku. W jego trakcie powód siłą uniemożliwił też kontrolę trzeźwości jednego z protestujących.
Wskutek tych wydarzeń pracodawca rozwiązał z działaczem umowę o pracę bez wypowiedzenia. Podjął tę decyzję, mimo że na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta