Brońmy cyberprzestrzeni
Korzystanie przez Polskę wyłącznie z rozwiązań zagranicznych w dziedzinie kryptograficznego zabezpieczenia danych oznacza rezygnację z jednego z najbardziej znaczących obecnie atrybutów suwerenności – pisze dyrektor Narodowego Centrum Kryptologii.
Od zarania dziejów suwerenność państwa, czyli rzeczywista niezależność władzy publicznej na określonym terytorium, jest kluczowym atrybutem jego niepodległości. W świetle prawa międzynarodowego każde państwo ma przyznaną suwerenność. Nie oznacza to jednak, że państwo nie może być ograniczone w korzystaniu z tego prawa. W obliczu postępującej cyfryzacji zarówno życia publicznego, jak i prywatnego zauważalny jest wzrost zagrożeń dla suwerenności Polski oraz polskich obywateli wynikający z braku kompleksowego, systemowego rozwiązania dotyczącego ochrony informacji i danych stanowiących własność państwową i prywatną przechowywaną w cyberprzestrzeni RP.
Z tego względu konieczne staje podjęcie w Polsce energicznych kroków w celu uzyskania zdolności do zapewnienia rzeczywistego cyberbezpieczeństwa oraz cyberobrony. Siły Zbrojne RP jako konstytucyjny gwarant niepodległości i nienaruszalności polskich granic (w tym cyberprzestrzeni RP) w sposób naturalny muszą w tym procesie odgrywać rolę wiodącą.
Jednym z istotnych działań mających na celu uzyskanie przez polską armię zdolności do cyberobrony oraz prowadzenia działań w cyberprzestrzeni w resorcie obrony narodowej (RON)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta