Urzędnicy też mogą być efektywni
finanse | Same tylko zmiany w zarządzaniu wydatkami państwa na administrację mogłyby przynieść co najmniej 4 miliardy złotych oszczędności rocznie.
Anna cieślak-wróblewska
Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega, że jeśli Polska chce utrzymać w ryzach deficyt i zadłużenie, w średnim okresie potrzebna będzie dalsza konsolidacja finansów publicznych rzędu 1 proc. PKB, czyli 16–17 mld zł.
Ministerstwo Finansów już się do tego przygotowuje. Od 2015 r. ma zacząć działać stała reguła ograniczająca wzrost wydatków publicznych. Również w przyszłym roku gotowy ma być przegląd wydatków państwa pod względem ich efektywności.
Zdaniem ekonomistów taki przegląd dobrze zrobiony i odpowiednio wykorzystany może przynieść miliardowe oszczędności.
Centrum zamiast jednostek
Kiepska jest efektywność – zdaniem ekonomistów – wydatków na obsługę samej administracji.
– Przede wszystkim trzeba określić, jakie usługi dla administracji muszą być realizowane siłami budżetowymi, a które można świadczyć w formie zakupu usług – uważa Elżbieta Suchocka-Roguska, była wiceminister finansów, przez wiele lat odpowiedzialna za konstrukcję budżetu państwa. Jej zdaniem chodzi o proste usługi – utrzymanie czystości, katering, ale też bardziej zaawansowane, np. obsługa informatyczna, zarządzanie kadrami i finansami jednostek publicznych.
– Do tego celu świetnie nadają się Centra Usług...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta