Cykliczną nadpłatę wynagrodzenia trudno odzyskać
Pracodawca, który regularnie wypłaca podwładnemu kwotę wyższą od umówionej, ma niewielkie szanse na odebranie nadwyżki. Ponadto powrót do pierwotnej stawki wymaga wypowiedzenia zmieniającego.
Błędy pracodawcy w zakresie wypłat na rzecz pracownika nie mogą obciążać zatrudnionego. Jeśli szef wypłacał mu przyznane przez pomyłkę w umowie o pracę świadczenie, którego nie przewidują firmowe przepisy dotyczące zasad wynagradzania dla jego stanowiska, ma obowiązek dalej je wypłacać. Nie jest też łatwo wycofać się z cyklicznych wypłat wyższych niż przewidziano w angażu.
- Przez kilka miesięcy pracownik wykonywał dodatkowe zadania, co wiązało się z podwyższeniem jego wynagrodzenia. Mimo zakończenia tego okresu przez kilkanaście miesięcy szef nadal wypłacał mu większą pensję. Teraz zażądał zwrotu nadpłaty. Czy takie jego działanie jest prawidłowe? – pyta czytelnik.
Nie.
Regularna wypłata wyższego wynagrodzenia niż to wskazane w umowie o pracę powoduje, że staje się ono należnym wynagrodzeniem za pracę. Jego zmianę trzeba przeprowadzić zgodnie z kodeksem pracy, a więc przez wypowiedzenie zmieniające. Obowiązek zwrotu nadwyżki można rozpatrywać wyłącznie przy jednorazowej nadpłacie. Systematyczność szefa w tym zakresie wyklucza skuteczne dochodzenie roszczeń od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta