Pensja także w czasie aresztowania
Dyrektor generalny może zawiesić członka korpusu służby cywilnej w pełnieniu jego obowiązków, ale w tym czasie przysługuje mu normalne wynagrodzenie. Inaczej jest, gdy do zawieszenia dochodzi z mocy prawa.
Instytucja zawieszenia, nieobecna w kodeksie pracy, jest charakterystyczna dla wielu pragmatyk służbowych, m.in. dla służb mundurowych, pracowników samorządowych oraz członków korpusu służby cywilnej. Jej istotą jest czasowe odsunięcie zatrudnionego od wykonywania dotychczasowych zadań służbowych z równoczesnym pozbawieniem go możliwości podejmowania decyzji wiążących innych pracowników. Powodem zawieszenia jest – ogólnie rzecz biorąc – negatywna ocena zachowania zatrudnionego i interes służby. Przy czym, mimo że w zakresie nawiązania, ustania czy zmiany treści stosunku pracy ustawa o służbie cywilnej zwykle różnicuje uprawnienia pracownika i urzędnika służby cywilnej, w przypadku zawieszenia ich sytuacja jest unormowana podobnie. Różnice występują dopiero przy realizacji uprawnień wynikających ze skutków tego zawieszenia.
Status członka korpusu służby cywilnej nie ma też wpływu na to, czy w okresie odsunięcia od zadań służbowych zawieszonemu przysługuje pełne wynagrodzenia czy tylko jego połowa. To zależy wyłącznie od tego, czy zawieszenie jest obligatoryjne (następuje z mocy prawa) czy fakultatywne (jest wynikiem z decyzji dyrektora generalnego).
Z mocy prawa
Do zawieszenia stosunku pracy członka korpusu służby cywilnej dochodzi w sytuacji jego tymczasowego aresztowania. Skutek ten następuje automatycznie, z mocy samego prawa, nie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta