Kodeks postępowania administracyjnego
Organ tylko wyjątkowo może nie żądać pełnomocnictwa
* Zasadą jest, że pełnomocnik strony musi przedstawić udzielone mu pełnomocnictwo. Organ administracji może nie żądać pełnomocnictwa tylko wtedy, gdy przedmiotem postępowania jest sprawa mniejszej wagi, a pełnomocnikiem jest członek najbliższej rodziny lub domownik strony.
Osoba będąca stroną w postępowaniu administracyjnym dotyczącym zasiłku z pomocy społecznej chce wnieść odwołanie od decyzji w tej sprawie. Czy takie odwołanie może być przygotowane przez konkubinę strony, bez konieczności przedstawienia pełnomocnictwa? – pyta czytelnik.
Nie. W art. 33 § 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) przewidziano, że pełnomocnikiem strony może być każda osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych. Zgodnie z tym przepisem pełnomocnik nie musi więc mieć dodatkowych kwalifikacji ani być spokrewniony ze stroną.
Pełnomocnictwo może zostać udzielone na piśmie, w formie dokumentu elektronicznego lub być zgłoszone do protokołu. Pełnomocnik powinien dołączyć do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa.
W myśl art. 33 § 4 k.p.a. organ administracji może nie żądać pełnomocnictwa tylko wówczas, gdy spełnione są łącznie następujące przesłanki:
* przedmiot postępowania stanowi sprawa mniejszej wagi,
* pełnomocnikiem jest członek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta