Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspólnik nie rozliczy podatku zapłaconego przez jego firmę

04 listopada 2014 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka
Michał Grzywacz, radca prawny, doradca podatkowy z kancelarii Radców Prawnych Grzywacz-Zawada
źródło: Archiwum
Michał Grzywacz, radca prawny, doradca podatkowy z kancelarii Radców Prawnych Grzywacz-Zawada

Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie jest przychodem. W konsekwencji wydatki związane z tą czynnością nie mogą stanowić kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 października 2014 r. (II FSK 2399/12).

Stan faktyczny

Spór w sprawie dotyczył jednego ze wspólników spółki osobowej, do której przystąpił wraz z innymi osobami. Od tego dnia spółka nabywała składniki majątkowe od swoich wspólników w drodze zakupu albo jako wkład. Firma kupowała także składniki majątkowe od osób trzecich. Od wszystkich tych czynności spółka płaciła podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). We wniosku o interpretację wspólnik zapytał, czy wartość zapłaconego przez spółkę PCC jest dla jej wspólników kosztem uzyskania przychodu w działalności gospodarczej. Sam uważał, że podatek ten może być kosztem z działalności proporcjonalnie do udziału w zysku i stracie spółki.

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Jego zdaniem PCC zapłacony przez spółkę nie jest kosztem podatkowym wspólnika. Zgodnie bowiem z art. 22 ustawy o PIT koszty należy odnosić do tego źródła przychodu, z którym dane wydatki są związane. Tymczasem przychód wnioskodawcy, jako wspólnika spółki osobowej, należy zaliczyć do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9983

Wydanie: 9983

Spis treści
Zamów abonament