Depresja po polsku
Codziennie odbiera sobie życie 16 osób, a 274 podejmuje próbę samobójczą. Główną przyczyną jest depresja.
6097 samobójstw odnotowała w ubiegłym roku Komenda Główna Policji. To blisko 2 tys. więcej niż w 2012 roku, kiedy było ich 4177. Mężczyźni wybierają ostateczne rozwiązanie pięć razy częściej niż kobiety. W ubiegłym roku samobójców było 5193, samobójczyń zaś 903. To plasuje nas w pierwszej siódemce czarnej listy krajów o największym wzroście liczby samobójstw. Według najnowszego raportu OECD prezentującego dane za 2012 r. szybciej rośnie ona m.in. w Korei Południowej, Chinach, Meksyku, Rosji i Japonii.
Udręka
Osób, które targnęły się na własne życie, jest 16 razy więcej niż tych, którym próba samobójcza się powiodła. – Według szacunków naukowych jest ich około 100 tysięcy. Część trafia na oddziały psychiatryczne, o innych nic nie wiemy – mówi prof. Bartosz Łoza, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. – Większość to chorzy na depresję, choć samobójstwo można popełniać w gniewie, lęku czy w przebiegu schizofrenii.
W kierowanej przez profesora klinice psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Tworkach niedoszli samobójcy zajmują połowę łóżek. – Ale to wynika głównie ze słabości systemu, który stawia na psychiatrię interwencyjną, nie próbując zahamować depresji na etapie, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta