Lewicowiec, Polak, katolik
W roku 2012 środowisko „Krytyki Politycznej" powołało stowarzyszenie, którego patronem został Stanisław Brzozowski.
Zainteresowanie dorobkiem tego filozofa może uchodzić za przejaw poszukiwania przez młodą, nieskażoną uwikłaniami w reżim PRL lewicę rodzimych źródeł inspirujących ją idei.
Świadczy o tym na przykład wstęp redaktora naczelnego „KP" Sławomira Sierakowskiego do wznowionych w roku 2011 „Płomieni", zatytułowany „Powrót zbawionego heretyka". W tekście tym czytamy, że Brzozowski występował przeciwko wszelkim determinizmom – odrzucał dyktaty takich czynników, jak niewidzialna ręka rynku, autorytet religijny czy tradycja narodowa. Piętnował uciekanie od rzeczywistości w czysty estetyzm, w sztukę unikającą politycznego zaangażowania. Wreszcie – co ciekawe – wracając na łono Kościoła katolickiego, nie tyle stawał się członkiem wspólnoty wiernych, ile dowartościowywał indywidualny akt wiary, a więc decyzję, która nie potrzebuje uzasadnienia w poznaniu naukowym, ale jest po prostu arbitralnym, niezakorzenionym w niczym wyborem pewnych przekonań.
Reasumując, zdaniem Sierakowskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta