Język wasz i nasz
Od neandertalczyka dostaliśmy nie tylko część genów, ale także elementy pierwotnego języka. Historię mowy sprzed tysięcy lat usiłują odtworzyć językoznawcy.
Wieża Babel opisana w biblijnej Księdze Rodzaju to olbrzymia budowla wznoszona przez zjednoczoną ludzkość. Ale według przekazu biblijnego Najwyższy sprzeciwił się tym zamiarom. Pomieszał budowniczym języki i podzielił ludzi na narody, czym uniemożliwił dokończenie wieży. Mit o wieży Babel jest odbiciem frustracji, jaką starożytni mieszkańcy Bliskiego Wschodu musieli odczuwać, stykając się z przedstawicielami obcych sobie społeczeństw. Naturalną ewolucję języków skłonni byli przypisywać boskiej ingerencji.
Większość lingwistów uważa, że wszystkie ludzkie języki wywodzą się z jednego, który narodził się w Afryce Wschodniej około 50–60 tys. lat temu. Mają o tym świadczyć badania opublikowane na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences".
Afrykański szyk
Merritt Ruhlen i Murray Gell-Mann z Instytutu Santa Fe kierujący programem badawczym „Ewolucja ludzkich języków" odtworzyli porządek składniowy najstarszej mowy. Biorąc pod uwagę wiele języków z różnych grup, wyodrębnili sześć wariantów szyku wyrazów w zdaniach. Niektóre, jak np. język angielski czy polski, używają szyku: podmiot – orzeczenie – dopełnienie, np. „Ja wypiłem piwo". Inne, takie jak łacina, używają szyku podmiot – dopełnienie – orzeczenie. To zdanie po łacinie brzmiałoby „Ja piwo wypiłem". Inny szyk wyrazów występuje rzadziej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta