Niepełnosprawny przedsiębiorca rozliczy wydatki na remont lokalu
Zakres i rodzaj robót związanych z adaptacją mieszkania oraz budynku mieszkalnego uzależniony jest od charakteru schorzenia. Wykonane prace bowiem mają ułatwić konkretnej osobie funkcjonowanie w danym lokalu.
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych (skala podatkowa). Czy wydatki na adaptację mieszkania dla potrzeb wynikających z mojej niepełnosprawności mogę odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? – pyta czytelnik.
Podstawą obliczenia podatku jest dochód po odliczeniu kwot m.in. wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne (zob. art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT).
Poniesione w roku podatkowym (kalendarzowym) przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych podlegają odliczeniu od dochodu, a tym samym zmniejszają podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i sam podatek dochodowy. Korzystanie z tej ulgi powoduje obniżenie podstawy opodatkowania, a tym samym obniżenie podatku do zapłaty. Można ją zatem uznać za sposób optymalizacji podatkowej.
Zamknięty katalog
Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem wymienia art. 26 ust. 7a ustawy o PIT....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta