Jakie są skutki cesji praw i obowiązków wynikających z umowy najmu
Gdy przedsiębiorca przejmie od swojego kontrahenta uprawnienia związane z wynajmem lokali użytkowych, transakcja będzie obciążona 23-proc. VAT. Nabywca ma prawo do odliczenia podatku na zasadach ogólnych.
Zajmuję się dystrybucją artykułów biurowych. W związku z rozwojem działalności planuję otworzyć kilka nowych punktów sprzedaży. W tym celu zamierzam przejąć od dotychczasowego najemcy ww. lokali użytkowych prawa i obowiązki wynikające z umów najmu. Zgodnie z otrzymanym projektem umowy z tytułu cesji mam zapłacić pewną kwotę powiększoną o VAT. Czy taka czynność podlega faktycznie opodatkowaniu VAT? Jeżeli tak, to czy będę miał prawo do odliczenia VAT z faktury zakupu? Jak zakwalifikować wydatek dla celów PIT? – pyta czytelnik.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, podmioty mogą przejmować prawa i obowiązki dotychczasowych najemców lokali użytkowych. Podstawą do takiej transakcji jest umowa cesji. Sprzedawca takiego prawa (cedent) przenosi na nabywcę (cesjonariusza) wszystkie prawa i obowiązki wynikające z umowy najmu, w tym w szczególności prawo do korzystania z lokali objętych umową. Natomiast po stronie nabywcy powstaje zobowiązanie do zapłaty określonej ceny (wynagrodzenia pieniężnego za nabyte prawo).
Odpłatna usługa
Opodatkowaniu co do zasady podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Cesji praw i obowiązków nie można uznać za towar w rozumieniu ustawy o VAT, więc należy przeanalizować czy cesja spełnia warunki uznania za odpłatną usługę. Zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta