Rozwój kierowany przez społeczność
Tylko dwa województwa zdecydowały się na zastosowanie w nowym programie regionalnym instrumentu zwanego rozwojem lokalnym kierowanym przez społeczność.
Artur osiecki
Rozwój lokalny kierowany przez społeczność (RLKS) będzie oprócz Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) jednym z instrumentów wspierających rozwój terytorialny w okresie 2014–2020.
Jednak w przeciwieństwie do ZIT, które opisaliśmy tydzień temu, RLKS nie jest obowiązkowym mechanizmem do zastosowania w regionalnych programach operacyjnych na lata 2014–2020. Jego użycie zależy od woli władz województw i ostatecznie zdecydowały się nań dwa województwa: kujawsko-pomorskie i podlaskie.
Reguły instrumentu
Podstawowym założeniem RLKS jest zwiększenie udziału społeczności lokalnych w zarządzaniu rozwojem terenów, na których mieszkają. Społeczność tworzy lokalną grupę działania (LGD) zrzeszającą miejscowych przedsiębiorców, przedstawicieli władz publicznych, lokalne organizacje społeczne i mieszkańców. Następnie grupa przygotowuje lokalną strategię rozwoju (LSR), określając bieżące potrzeby danego obszaru oraz działania, które warto podjąć.
RLKS daje więc mieszkańcom realny wpływ na planowanie i realizację inwestycji w ich otoczeniu. Przy czym, aby decyzje odpowiadały na potrzeby całej społeczności, żadna z grup interesu należących do LGD nie może posiadać większości głosów.
Choć RLKS jest nową propozycją Komisji Europejskiej, to jednak idea oddolnych inicjatyw z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta