Kosztowne skutki uległości wobec górników
Ponad 5 mld zł pochłonie restrukturyzacja górnictwa, z czego lwia część pochodzić będzie z pieniędzy podatników. Koszty wzrosły po spełnieniu żądań związków zawodowych.
barbara Oksińska
W ostatnich miesiącach wraz z falą protestów górniczych przez branżę węglową przeszło swego rodzaju trzęsienie ziemi. Jak każda katastrofa, również ta pociągnęła za sobą ogromne koszty – dla spółek węglowych i dla budżetu państwa. Najwięcej zapłacimy za ratowanie Kompanii Węglowej (KW).
Zmiana planów
Pierwotnie wygaszone miały być cztery z 14 kompanijnych kopalń. Koszt: 2,3 mld zł. I chociaż rząd przekonywał, że to jedyna szansa na uniknięcie bankructwa KW, to po protestach górników wycofał się z tych deklaracji. Ostatecznie wygaszony może być jedynie ruch Centrum w jednej z kopalń. Pozostałe trzy zakłady, które trafią do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), zostaną przekazane inwestorom – najpewniej państwowemu Tauronowi i Węglokoksowi. Wcześniej jednak SRK ma je zrestrukturyzować.
W ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta