Sąd uznał argumenty branży turystycznej
Organy uznają, że jeśli biuro podróży otrzyma zaliczkę, gdy kwota marży nie jest jeszcze znana, to należy ją określić podczas wstępnej kalkulacji ceny. Zdaniem WSA w Krakowie oznacza to złamanie zakazu szacowania podstawy opodatkowania.
25 listopada 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wydał precedensowy wyrok (I Sa/Kr 1472/14) w sprawie powstawania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług przy zaliczkach w turystyce. Po dwukrotnym odroczeniu ogłoszenia wyroku, sąd ostatecznie uchylił niekorzystną dla podatnika interpretację indywidualną wydaną przez Izbę Skarbową w Katowicach.
Nie ma już szczególnych regulacji
Sprawa dotyczyła wyjątkowo problematycznej kwestii powstania obowiązku podatkowego według przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2014 r. w sytuacji, gdy podatnik otrzymuje zaliczkę na poczet wykonania usługi turystycznej. Do końca 2013 roku przepisy ustawy o VAT zawierały normy szczególne dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia takich usług, co odnosiło się również do zaliczek otrzymywanych na poczet świadczenia tych usług. Od 1 stycznia 2014 r. brak jest w polskim porządku prawnym przepisów szczególnych i związane z tym stanowisko organów podatkowych powoduje poważne problemy dotyczące prawidłowego rozliczania podatku przez podmioty, które zobowiązane są opodatkować świadczone przez siebie usługi turystyczne na podstawie szczególnej procedury marży, przewidzianej w art. 119 ustawy o VAT >patrz ramka.
Po zmianach w przepisach w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta