Korekta dotyczy przeszłości
Zdaniem NSA późniejsze wystawienie faktury korygującej nie powoduje zmiany daty powstania przychodu. Dokument ten odnosi się bowiem do stanu już zaistniałego. Nie tworzy nowego, samodzielnego zdarzenia podatkowego.
Marek Sporny
Zagadnienie prawidłowego rozliczenia faktur korygujących zmieniających wysokość przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych jest przedmiotem rozbieżnych stanowisk organów podatkowych oraz sądów administracyjnych. Rozbieżności te dotyczą momentu ujęcia faktur korygujących, tj. tego, czy powinny one być ujęte w rozliczeniu podatkowym „pierwotnym" czy w rozliczeniu podatkowym „bieżącym".
Zgodnie z wykrystalizowaną w ostatnim czasie linią orzeczniczą NSA bez względu na przyczynę wystawienia faktury korygującej korekta przychodu powinna być ujęta w okresie rozliczeniowym, w którym został pierwotnie ujęty przychód należny, z uwzględnieniem zasad określających datę powstania przychodu.
Przepisy mało precyzyjne
Za przychody związane z działalnością gospodarczą, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta