Zlecenie nie zastąpi nadgodzin
Zawarcie z własnym pracownikiem umowy cywilnej na te same zadania, które wynikają z etatu, może skutkować ustaleniem, że w istocie kontrakt ten uzupełnia angaż.
Wskazał na to wyraźnie Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z 12 kwietnia 1994 r. (I PZP 13/94). Zawarta przez strony umowa, nazwana przez nie zleceniem, jest w istocie umową o pracę, jeśli jej przedmiotem jest zobowiązanie etatowca do wykonywania pracy dokładnie tego samego rodzaju co praca określona w angażu.
Nieważne zapisy
Potwierdził to SN w wyroku z 18 grudnia 2014 r. (III UK 69/14). Uznał, że wprawdzie pracodawca może zawierać z zatrudnionym pracownikiem umowy cywilnoprawne, ale jedynie na obowiązki lub czynności, które nie są objęte treścią stosunku pracy ani zakresem zadań pracowniczych. W przeciwnym razie umowa cywilnoprawna na wykonywanie tych samych obowiązków jest sprzeczna z prawem pracy oraz ubezpieczeń społecznych lub zmierza do obejścia tych przepisów. Dlatego jest nieważna i w miejsce tych postanowień umowy cywilnej wchodzą odpowiednie przepisy prawa pracy z konsekwencjami wynikającymi z norm ubezpieczeń społecznych.
Jest to tym wyraźniejsze, gdy w zleceniu nie określono sposobu wykonywania zobowiązania przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta