Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klauzule podwyższonego ryzyka

10 marca 2015 | Administracja | Matylda Kraszewska
Matylda 
Kraszewska, radca prawny w Kancelarii 
CZUBLUN TRĘBICKI
źródło: materiały prasowe
Matylda 
Kraszewska, radca prawny w Kancelarii 
CZUBLUN TRĘBICKI

Zamawiający, próbując się zabezpieczyć przed niezrealizowaniem przez wykonawców umowy o zamówienie publiczne, wprowadzają do niej różne instytucje – w tym wykonanie zastępcze.

W toku realizacji umowy w sprawie zamówienia publicznego może się okazać, że wykonawca z jakiegoś powodu nie jest w stanie sprostać swoim obowiązkom. Przyczyny tego mogą być różne, od złego oszacowania budżetu na etapie przygotowania oferty po rozmaite problemy związane z okolicznościami niezależnymi od wykonawcy, ale mające faktyczny wpływ na jego zobowiązania.

Widmo niewykonania umowy i paraliżu inwestycji jest zmorą zamawiających, którzy – próbując zabezpieczyć się przed takim obrotem spraw – uzbrajają umowę w rozmaite instytucje, które z założenia powinny chronić kontrakt. Dość często stosowanym rozwiązaniem jest wprowadzenie do umowy w sprawie zamówienia publicznego instytucji wykonania zastępczego.

Szczególna umowa

Umowa o zamówienie publiczne jest szczególnym tworem. Dysponentem postępowania, a więc i treści samej umowy, jest przede wszystkim zamawiający. Może ukształtować dokumentację i przewidywany sposób realizacji zamówienia w zależności od swoich potrzeb tak długo, jak długo będą one zgodne z przepisami ustawy – Prawo zamówień publicznych (dalej ustawa PZP).

Jeśli chodzi o samą treść umowy, to ustawa PZP jest w tym zakresie dość oszczędna i reguluje wyłącznie kluczowe dla wykonania zamówienia okoliczności. W pozostałym zakresie do umów w sprawie zamówienia zastosowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10086

Wydanie: 10086

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament