Bliżej łupkowego sukcesu
Troy Wagner | Zidentyfikowaliśmy obszary o największym potencjale produkcji gazu – mówi dyrektor generalny BNK Polska.
Rz: Z poszukiwań ropy i gazu w skałach łupkowych w Polsce rezygnują kolejne firmy, zwłaszcza zagraniczne. Czy wierzycie, że są jeszcze szanse na odkrycie złóż nadających się do komercyjnej eksploatacji.
Troy Wagner: Tak, jak najbardziej! Jedną z głównych kwestii jest to, że wśród dziennikarzy, obywateli, polityków, a nawet niektórych inwestorów brakuje zrozumienia dla procesu zdobywania wiedzy oraz ram czasowych niezbędnych do znalezienia klucza do sukcesu w poszukiwaniach gazu z łupków. W konwencjonalnym procesie poszukiwania ropy lub gazu decyzję na „tak" lub „nie" można najwcześniej podjąć na podstawie wyników uzyskanych z pierwszych kilku otworów badawczych wykonanych na danym obszarze. Inaczej jest przy łupkowych poszukiwaniach. Pierwszy etap to wyznaczenie miejsc, gdzie potencjalne pokłady skał łupkowych są zlokalizowane, i określenie, czy zawierają gaz w ilościach uzasadniających dalsze inwestycje. Realizuje się go poprzez nawiercenie dużej liczby otworów pionowych przy zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz powiązanie danych geologicznych uzyskanych z tych odwiertów z wynikami badań sejsmicznych. Tego typu prace można ograniczyć tam, gdzie wcześniej wykonano dużą liczbę odwiertów badawczych. Tak się dzieje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta