Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto i kiedy odwołuje starostę

10 marca 2015 | Administracja | Leszek Jaworski
Warunki odwołania
źródło: Rzeczpospolita
Warunki odwołania

Na wniosek grupy radnych reprezentujących 1/3 ustawowego składu rady (sejmiku) może ona odwołać przewodniczącego zarządu. Skutkuje to pozbawieniem urzędu wszystkich członków tego organu.

Zarząd powiatu (województwa) nie ma tak stabilnej pozycji jak jednoosobowy organ wykonawczy w gminie. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) wybierany jest w wyborach powszechnych, dlatego decyzja o pozbawieniu jego urzędu może być podjęta tylko w drodze referendum. Członków zarządu powołuje natomiast rada (sejmik). Ona może też ich odwołać w trakcie kadencji. Przy czym wraz z pozbawieniem urzędu przewodniczącego zarządu automatycznie tracą stanowiska jego pozostali członkowie. Zasada ta obowiązuje także w sytuacji, gdy starosta lub marszałek województwa sam zrezygnuje ze stanowiska.

Procedurę pozbawienia urzędu członków zarządu powiatu i województwa określają przepisy ustrojowe tych organów (ustawa o samorządzie powiatowym i ustawa o samorządzie województwa). Obie ustawy przewidują w tym zakresie identyczne rozwiązania. Naruszenie trybu w nich ustalonego oznacza nieważność podjętej w tej sprawie uchwały.

Odwołanie w trakcie kadencji

Zarząd to kolegialny organ wykonawczy. W powiecie w jego skład wchodzi od trzech do pięciu osób w tym: starosta (jako przewodniczący), wicestarosta i pozostali członkowie. Liczba członków zarządu województwa wynosi pięć osób, a wśród nich: marszałek (jako przewodniczący), wicemarszałek lub dwóch wicemarszałków i pozostali członkowie.

Kadencja zarządu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10086

Wydanie: 10086

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament