Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O jedną rażąco niską cenę za daleko

10 marca 2015 | Prawo | Marek Sterniczuk, Piotr Trębicki
Marek Sterniczuk
źródło: materiały prasowe
Marek Sterniczuk
Piotr Trębicki
źródło: materiały prasowe
Piotr Trębicki

Obecne przepisy nakazujące odrzucanie ofert „zawierających rażąco niską cenę” są zbyt często narzędziem nieuczciwej konkurencji – wskazują prawnicy.

Używając prawa zamówień publicznych, zbyt łatwo można się pozbyć oferty rywala, którego jedyną wadą jest to, że jest po prostu tańszy.

Przepis art. 89 ust. 1 pkt 4 ustawy – Prawo zamówień publicznych, nakazujący odrzucanie ofert „zawierających rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia", pojawił się już w pierwotnej wersji prawa zamówieniach publicznych. Obowiązuje zatem od dziesięciu lat, tyle że w praktyce był niezauważany. Dopiero zejście z budowy autostrady A2 przez firmę Covec dało nowe życie od lat obowiązującej regulacji.

Wiele pokus

Instytucja odrzucania oferty za zaoferowanie rażąco niskiej ceny jest pokrewna tzw. cenie dumpingowej z przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. W założeniu ma zapobiegać oferowaniu ceny, która zachęcałaby czy wręcz zmuszała wykonawcę do nienależytego wykonania zamówienia. Świat zamówień publicznych sam w sobie niesie wiele pokus szukania oszczędności, tym bardziej więc należało się zabezpieczyć przed cenami ofert niepokrywającymi kosztów towaru czy usług. Drogę można zbudować bez właściwego utwardzenia podsypki, budynek wybudować na cieńszym betonie, komputery zamówić z najtańszymi komponentami, a opinię prawną może napisać student. Czyli przepis miał służyć optymalizacji wydatków publicznych.

Drugim, odleglejszym, celem regulacji jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10086

Wydanie: 10086

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament