Niekonstytucyjny przepis ma taki charakter od dnia wejścia w życie
Jeśli Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego, na którego podstawie została wydana decyzja, z konstytucją, umową międzynarodową lub ustawą, strona może żądać wznowienia postępowania.
W art. 145a kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) przewidziano, że przesłanką do żądania wznowienia postępowania może być także wydanie przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia stwierdzającego niezgodność aktu normatywnego, na którego podstawie wydano daną decyzję, z konstytucją, umową międzynarodową lub z ustawą. W takim przypadku wznowienie następuje na żądanie strony, która może wnieść skargę o wznowienie w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia TK.
Zasadą jest, że termin ten należy liczyć od dnia ogłoszenia wyroku TK we właściwym organie publikacyjnym (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 19 kwietnia 2006 r., sygn. VI SA/Wa 2514/05). Organ powinien badać z urzędu, czy termin ten został zachowany (por. wyrok WSA w Warszawie z 10 lipca 2009 r., sygn. VII SA/Wa 818/09). W orzecznictwie wyjaśniono jednak, że termin do wniesienia wniosku o wznowienia postępowania ma charakter procesowy, w związku z czym ma do niego zastosowanie instytucja przywrócenia terminu (wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 24 listopada 2010 r., sygn. II SA/Go 710/10).
Przykład:
Strona nie zażądała wznowienia postępowania z uwagi na niekonstytucyjność przepisu, na którego podstawie wydano decyzję w jej sprawie, w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia TK. Jeżeli niedotrzymanie tego terminu nastąpiło bez jej winy, może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta