Skutki niedotrzymania terminu zabudowy działki
Nałożenie dodatkowej opłaty rocznej na użytkownika wieczystego nie może być uzasadnione samym faktem przekroczenia terminu zagospodarowania nieruchomości. Organ prowadzący postępowanie ma obowiązek ustalić przyczyny opóźnienia i ocenić je w granicach uznania administracyjnego.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 czerwca 2014 r. (I OSK 544/13).
Prezydent miasta nałożył na wspólników spółki cywilnej, współużytkowników wieczystych nieruchomości, dodatkową opłatę roczną za rok 2009 z tytułu niedotrzymania terminów jej zagospodarowania.
Działka została oddana 18 września 1997 r. w użytkowanie wieczyste spółce A. Spółka zobowiązała się zagospodarować ją zgodnie z ustaleniami miejscowego planu ogólnego, wytycznymi urbanistycznymi oraz koncepcją zagospodarowania przedstawioną w ofercie przedłożonej w pisemnym przetargu nieograniczonym. Rozpoczęcie zabudowy miało nastąpić w ciągu dwóch lat od protokolarnego przekazania działki, zaś jej zakończenie w terminie czterech lat od tej daty. Terminy te zostały następnie zmienione uchwałą zarządu miasta i uwzględnione w aneksie do umowy ustanawiającej użytkowanie wieczyste.
W 2000 r. A sprzedała przysługujące jej prawo użytkowania wieczystego nieruchomości wspólnikom spółki cywilnej. Nabywcy w umowie sprzedaży złożyli oświadczenie, iż znane są im postanowienia umowy ustanowienia prawa użytkowania wieczystego na nieruchomości dotyczące sposobu jej zagospodarowania oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta