Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy sąd uzna, że nie warto przywracać na etat

10 kwietnia 2015 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

UMOWY | Nieprawidłowo zwolniony przez szefa nie odzyska posady, gdy był kłótliwy, miał poważne zatargi z kolegami lub jego powrót byłby niemoralny dla załogi.

Pracownik, któremu szef wypowiedział angaż, może przed sądem żądać przywrócenia do pracy.

Czy to słuszne

Niewykluczone jednak, że ten nie uwzględni jego żądania i zamiast tego przyzna mu odszkodowanie (art. 45 § 2 k.p.). Nie dotyczy to jednak kobiet w ciąży i w czasie urlopu macierzyńskiego, pracowników ojców wychowujących dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego, pracowników w wieku przedemerytalnym oraz pracowników chronionych na podstawie przepisów szczególnych (np. działaczy związkowych), chyba że także w tym przypadku przywrócenie do pracy jest niemożliwe z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Zasadniczo wybór między tymi roszczeniami należy do pracownika. Sąd może orzec tylko o odszkodowaniu, gdy przywrócenie na etat będzie niemożliwe lub niecelowe. Przy czym o ile niemożność przywrócenia odnosi się do okoliczności obiektywnych, o tyle niecelowość przywrócenia ma charakter ocenny. Zachodzić będzie wtedy, gdy przywrócenie to jest wprawdzie obiektywnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10112

Wydanie: 10112

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament