Wolny handel na szybkiej ścieżce
Ignacio Garcia Bercero | Chcemy mieć pewność, że USA nie będą mogły nakładać żadnych restrykcji eksportowych na ropę i gaz – mówi „Rzeczpospolitej" główny negocjator Unii Europejskiej w sprawie porozumienia TTIP.
Rz: Za 10 dni kolejna runda negocjacyjna TTIP w Nowym Jorku, w lipcu prawdopodobnie w Europie. Czy prace nad Transatlantyckim Partnerstwem w Handlu i Inwestycjach przyspieszają?
Rok 2015 będzie przełomowy. TTIP jest niesłychanie ambitnym projektem, najbardziej skomplikowanym porozumieniem handlowym z udziałem UE od czasów stworzenia Światowej Organizacji Handlu (WTO). Mówię zarówno o wolumenie – chodzi przecież o UE i USA, czyli dwa największe podmioty gospodarcze na świecie, jak i o znaczenie globalne standardów, które wspólnie ustalimy. I które mogą stać się punktem odniesienia dla innych porozumień handlowo-inwestycyjnych w przyszłości. Jeśli nam się nie uda, to jako Europa ryzykujemy, że centrum światowej gospodarki przesunie się w stronę Pacyfiku.
Czy są jeszcze szanse na zakończenie negocjacji w tym roku?
Na formalne zakończenie negocjacji w tym roku nie ma szans. Mamy natomiast nadzieję na wypracowanie zarysów porozumienia, czyli określenia, jakie dokładnie rozdziały się w nim znajdą i na co się w poszczególnych rozdziałach zgadzamy.
Równolegle z TTIP toczą się negocjacje nad TPP, czyli Partnerstwem Transpacyficznym. To porozumienie negocjowane od dawna, dziś na etapie bardziej zaawansowanym niż TTIP. Czy nie czujecie, że w USA TTIP jest na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta