Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielkie manewry w fabrykach broni

10 kwietnia 2015 | Ekonomia
W studiu „Rzeczpospolitej TV” o przyszłości polskiej zbrojeniówki rozmawiali (od lewej): Tomasz Szatkowski, prezes Narodowego Centrum Studiów Strategicznych; prowadzący program Marcin Piasecki („Rzeczpospolita”, „Parkiet”); Krzysztof Krystowski, prezes PZL-Świdnik; Michał Świtalski, wiceprezes PGZ; gen. Włodzimierz Nowak, MON; Jan Piętowski, prezes WZL nr 1;  Piotr Wojciechowski, prezes WB Electronics; Łukasz Kister, Instytut Jagielloński.
autor zdjęcia: Ireneusz Rek
źródło: Fotorzepa
W studiu „Rzeczpospolitej TV” o przyszłości polskiej zbrojeniówki rozmawiali (od lewej): Tomasz Szatkowski, prezes Narodowego Centrum Studiów Strategicznych; prowadzący program Marcin Piasecki („Rzeczpospolita”, „Parkiet”); Krzysztof Krystowski, prezes PZL-Świdnik; Michał Świtalski, wiceprezes PGZ; gen. Włodzimierz Nowak, MON; Jan Piętowski, prezes WZL nr 1; Piotr Wojciechowski, prezes WB Electronics; Łukasz Kister, Instytut Jagielloński.
źródło: Rzeczpospolita

Modernizacja armii pochłonie 130 mld złotych. Te pieniądze muszą wzmocnić przemysł obronny.

Zbigniew Lentowicz

Czy przemysł będzie w stanie wykorzystać szanse, jakie daje wyjątkowy w Europie, potężny program modernizacji polskiej armii? Jak wydać te pieniądze z pożytkiem dla bezpieczeństwa kraju i z korzyścią dla gospodarki? W którym miejscu na drodze transformacji jest zbrojeniówka? Na te pytania odpowiadali w studiu „Rzeczpospolitej TV" przedstawiciele MON, biznesu zbrojeniowego i eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa.

Prowadzący telewizyjny cykl „Na celowniku" Marcin Piasecki, redaktor koordynator „Rzeczpospolitej" i „Parkietu", namawiał też gości do postawienia diagnozy obecnego stanu sektora obronnego.

Krzysztof Krystowski, prezes zarządu i dyrektor zarządzający PZL-Świdnik, największego producenta śmigłowców w kraju należącego do międzynarodowej korporacji AgustaWestland, przekonywał, że nie da się zawęzić pojęcia polskiej zbrojeniówki tylko do państwowych spółek obronnych konsolidowanych obecnie w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. – Także prywatne firmy i działające w kraju przedsiębiorstwa zbrojeniowe należące do globalnych koncernów, jeśli produkują w Polsce, dają pracę tysiącom specjalistów, płacą podatki – są naturalnym elementem narodowego systemu bezpieczeństwa państwa – twierdzi prezes Krystowski. – Takim rodzimym przedsiębiorstwem jest także PZL-Świdnik, zakłady, które od 60 lat budują helikoptery i historię...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10112

Wydanie: 10112

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament