Nieuczciwy prezes nie poprowadzi już firmy
PRAWO GOSPODARCZE | Za popełnienie przestępstwa sąd może orzec zakaz prowadzenia określonej działalności gospodarczej czy wykonywania zawodu. Może on obowiązywać nawet przez dziesięć lat.
Nieuczciwe osoby działające w biznesie muszą pamiętać, że orzeczona przez sąd kara – nawet najsurowsza – to niejedyne negatywne skutki ich przestępczego działania. Oprócz kar sądy mogą bowiem stosować również środki karne, które są dużo dotkliwsze dla nieuczciwego przedsiębiorcy.
Przykład
Przekonał się o tym jeden z prezesów firmy „H". Kontrahentom spółki, którą zarządzał, nie płacił należności kontraktowych. Ci wnieśli pozew i po korzystnym wyroku sądu przekazali sprawę do komornika celem wyegzekwowania należności. Kiedy dowiedział się o tym prezes spółki, przeniósł cały jej majątek na inny podmiot gospodarczy, czym uniemożliwił zaspokojenie kontrahentów spółki „H". Sąd uznał, że prezes swoim zachowaniem popełnił przestępstwo z art. 300 § 2 kodeksu karnego, i wymierzył mu karę dwóch lat pozbawienia wolności z warunkowym jej zawieszeniem na okres próby wynoszący pięć lat. Ponadto sąd nałożył na nieuczciwego prezesa zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez pięć lat.
Zawód trzeba wykonywać uczciwie
Czy sąd mógł zakazać prezesowi prowadzenia firmy i tym samym pozbawić go źródła utrzymania? Pamiętać należy, że poza karami sąd, skazując za przestępstwo, może również orzec środek karny. Jednym z nich jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta