Treść oświadczenia ważniejsza niż forma
Wypowiedzenie umowy to jednostronne oświadczenie woli, które dla swojej skuteczności nie wymaga zgody drugiej strony. Szef może je dostarczyć w różny sposób.
Ponieważ kodeks pracy nie określa trybu przekazania wymówienia, to w myśl art. 300 k.p. posiłkujemy się kodeksem cywilnym. Zgodnie z art. 60 i 61 k.c. wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym także w postaci elektronicznej.
Przekazać osobiście
Najlepsze rozwiązanie to pisemne wymówienie. Zgodnie z art. 78 k.c., aby zachować pisemną formę czynności prawnej, wystarczy złożyć własnoręczny podpis na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Dla pisemnego oświadczenia o wypowiedzeniu nie zastrzeżono rygoru nieważności (art. 73 k.c.). Brak tej formy nie powoduje, że w razie sporu nie będzie dopuszczalny dowód ze świadków lub z przesłuchania stron na okoliczność dokonania określonej czynności (art. 74 k.c.).
Sporządzone pismo można wręczyć pracownikowi np. w miejscu pracy z prośbą o zapoznanie się i potwierdzenie otrzymania. Aby w przyszłości skutecznie wykazać okoliczności wręczenia wymówienia, lepiej dokonać tego w obecności świadka lub świadków, a ponadto sporządzić notatkę służbową. W niej opisuje się sytuację, podaje dane osoby wręczającej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta