Obowiązek parkowania przed domem zmniejszy obciążenia w PIT
Część przejazdów pracownika na trasie praca–dom może być wyłączona z kalkulacji nieodpłatnego świadczenia. W tym celu pracodawca powinien ustalić, że auto ma być garażowane w miejscu zamieszkania użytkownika pojazdu.
Od 1 stycznia 2015 r. ustawa o PIT zawiera przepisy określające wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia z tytułu wykorzystania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych. Zgodnie z art. 12 ust. 2a ustawy o PIT wartość takiego świadczenia ustalono na:
- 250 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3 oraz
- 400 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.
Istnieje jednak możliwość proporcjonalnego określenia wysokości tego przychodu, w przypadku wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych jedynie przez część miesiąca (art. 12 ust. 2b ustawy o PIT).
W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera kwestia kwalifikacji jazd na trasie praca–dom jako prywatne albo służbowe. Jeżeli bowiem w danym dniu wystąpią tylko takie jazdy, co – zgodnie z doświadczeniem – zdarza się nierzadko, w zależności od tej właśnie kwalifikacji przychód...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta