Nie każda strata z sekurytyzacji wierzytelności to koszt
Aby strata ze zbycia funduszowi sekurytyzacyjnemu wierzytelności z tytułu kredytów (pożyczek) mogła pomniejszyć przychody, nie może dotyczyć wierzytelności przedawnionych.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 14 kwietnia 2015 r. (II FSK 401/13).
Bank, działający w formie spółki akcyjnej, mając na uwadze poprawę płynności finansowej, zamierzał sprzedać portfel wierzytelności do funduszu sekurytyzacyjnego. Portfel sprzedawanych wierzytelności miał obejmować m.in. wierzytelności, które do momentu zbycia ulegną przedawnieniu w rozumieniu art. 117 § 1 kodeksu cywilnego. Cena, jaką bank uzyska od funduszu z tytułu sprzedaży wierzytelności, w części alokowanej na kwotę kapitału sprzedawanych wierzytelności, będzie niższa niż ich wartość nominalna. Bank zwrócił się do organu podatkowego o potwierdzenie możliwości rozpoznania w kosztach uzyskania przychodów straty ze sprzedaży do funduszu sekurytyzacyjnego uprzednio przedawnionych wierzytelności.
Organ podatkowy nie podzielił stanowiska banku. Jego zdaniem takie rozumienie art. 16 ust. 1 pkt 20 ustawy o CIT doprowadziłoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta