Koncentracja rynku niszczy małe firmy
W maju upadło w Polsce 75 firm. To niewiele mniej niż rok temu, gdy zbankrutowało 79 przedsiębiorstw.
adam woźniak
Według ubezpieczającej należności firmy Euler Hermes większość bankructw dotyczy małych firm, które tracą udziały w rynku na skutek postępującej jego koncentracji. Przykładowo zsumowany roczny obrót firm, o których upadłości poinformowano w marcu, wyniósł ok. 200 mln zł. Tymczasem trzy, cztery lata wcześniej łączne przychody tych przedsiębiorstw sięgały 450–500 mln zł.
Zagrożone branże
Obecne upadłości mają być rezultatem koncentracji w handlu, branży budowlanej oraz sektorze usług nastawionych na obsługę biznesu. W tym ostatnim upadali pośrednicy finansowi, firmy z branży reklamy i marketingu, pracownie projektowe czy firmy zajmujące się nadzorem i obsługą inwestycji.
– Ponieważ według GUS w pierwszym kwartale inwestycje przedsiębiorstw rosły o 11 proc. rok do roku, to nie ich brak był przyczyną bankructw w sektorze obsługującym biznes. Były one efektem narastającej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta