Zmniejszyć ryzyko stopy procentowej
Przedsiębiorcy, którzy zaciągnęli kredyt o zmiennym oprocentowaniu, mogą zabezpieczyć go przed wzrostem stóp.
Kinga Żelazek
Banki oferują firmom głównie kredyty o zmiennym oprocentowaniu, które zależy od stawki WIBOR i marży banku. Jeśli WIBOR spada, to firma płaci niższe raty takich pożyczek, a kiedy rośnie, wraz z nim zwiększają się koszty kredytowania.
Obecnie oprocentowanie pożyczek na rynku międzybankowym jest bardzo niskie i dla okresu półrocznego wynosi tylko 1,76 proc. (WIBOR 6M). Dla porównania: maksymalna wartość w ostatnich trzech latach to 5,17 proc. (czerwiec 2012), a minimalna 1,66 proc. (marzec/kwiecień 2015 r.).
Widać zatem, że stawka WIBOR zaczyna powoli rosnąć. To z kolei oznacza wzrost kosztów finansowania firm. Analitycy w większości zakładają, że środowisko stóp procentowych w Polsce pozostanie przez dłuższy czas stabilne.
Pierwszych podwyżek spodziewają się oni dopiero w drugiej połowie 2016 roku. Natomiast przedsiębiorstwa, które zaciągnęły kredyty w amerykańskich dolarach, najprawdopodobniej już we wrześniu br. będą mogły odczuć negatywne skutki pierwszej podwyżki stóp przez Fed.
Ekspozycja na ryzyko
Zmianę stóp procentowych trudno przewidzieć w dłuższym okresie, ponieważ zależy ona od wielu czynników, takich jak: poziom inflacji, wielkość deficytu finansów publicznych, a także dług publiczny w relacji do PKB czy perspektywy kształtowania się deficytu i długu w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta