Restrukturyzacje pomiędzy podmiotami powiązanymi pod lupą fiskusa
Transfer wartości niematerialnych, rozwiązanie lub zmiana umów wewnątrzgrupowych oraz przekazanie rynków zbytu innemu podmiotowi z grupy to transakcje, które mogą wymagać analizy pod kątem przepisów o cenach transferowych.
Mariusz Kozłowski senior manager w zespole cen transfer EY, odpowiada na pytania związane z procesem restrukturyzacji w grupach kapitałowych i zagadnieniam i, które trzeba uwzględnić, aby nie narazić się na niekorzystne skutki kontroli podatkowej.
Funkcjonowanie w gospodarce rynkowej dla grup kapitałowych oznacza częste zmiany, w tym restrukturyzacje w obszarze organizacyjno-biznesowym lub/i prawno-podatkowym. Niezależnie od powodów restrukturyzacji (np. zmiana modelu biznesowego, optymalizacja obciążeń podatkowych z poziomu całej grupy) kluczowe powinno być jej przeprowadzenie zgodnie z obowiązującymi przepisami o cenach transferowych. Ich zignorowanie może oznaczać istotne sankcje karne skarbowe dla spółki (domiar podatku wraz z odsetkami za zaległość podatkową) oraz osobiste sankcje karne skarbowe z tytułu nierynkowego rozliczenia restrukturyzacji wobec osób odpowiedzialnych za rozliczenia podatkowe.
Uwaga! Przepisy w zakresie cen transferowych, w tym opublikowane w 2014 roku przez Ministerstwo Finansów wytyczne dotyczące restrukturyzacji działalności pomiędzy podmiotami powiązanymi, znajdują zastosowanie nie tylko do bieżących transakcji, ale również do okresów historycznych, ciągle otwartych dla kontroli z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych (lub fizycznych).
Jakie zdarzenia gospodarcze, zmiany organizacyjne i rodzaje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta