Wstępna opłata leasingowa jest kosztem jednorazowo
Przedsiębiorca, który stosuje metodę kasową, wydatki związane z uiszczeniem czynszu inicjalnego powinien zaewidencjonować w dacie ich poniesienia.
Jestem przedsiębiorcą, prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zawarłem umowę leasingu samochodu osobowego i wpłaciłem opłatę wstępną. Czy na podstawie otrzymanej faktury koszt opłaty wstępnej mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo czy proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingu? – pyta czytelnik.
Osoby fizyczne oraz spółki cywilne, jawne i partnerskie prowadzące podatkowe księgi przychodów i rozchodów koszty uzyskania przychodów rozliczają z reguły tzw. metodą kasową. Zakładam, że również czytelnik stosuje taką metodę.
W przypadku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów metodą kasową koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione (zob. art. 22 ust. 4 ustawy o PIT), przy czym za dzień poniesienia kosztu u takich podatników uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu będącego podstawą do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (zob. art. 22 ust. 6b ustawy o PIT). Powoduje to, że momentem ujmowania kosztów w podatkowej księdze jest data ich poniesienia, czyli data wystawienia faktury, rachunku lub innego dokumentu (np. noty obciążeniowej) stanowiącego podstawę do zaksięgowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta