Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Precyzja w regulaminie pracy to podstawa

02 lipca 2015 | Praca i ZUS
Marek Rotkiewicz, specjalista prawa pracy
źródło: materiały prasowe
Marek Rotkiewicz, specjalista prawa pracy

Wysokość dodatku za zadania wykonywane w nocy nie zależy od wynagrodzenia, jakie pracownik faktycznie otrzymuje. Prawo do niego jest bezpośrednim wynikiem świadczenia zadań służbowych o tej porze.

Firmowy regulamin pracy wskazuje, że okres rozliczeniowy czasu pracy wynosi do czterech miesięcy. Czy to prawidłowy zapis, bo pracownicy uważają go za niejednoznaczny?

Okres rozliczeniowy czasu pracy to przyjęty w przepisach wewnętrznych (ustalony zależnie od stosowanych systemów czasu pracy, rodzaju pracy) przedział czasu, w jakim pracodawca dokonuje rozliczeń dotyczących czasu pracy. Taki okres powinien być określony konkretnie. Zapis u czytelnika jest więc nieprecyzyjny. Nie daje bowiem informacji o tym, ile właściwie trwa (cztery miesiące, a może trzy miesiące albo osiem tygodni).

Do regulaminu nie przenosi się wprost przepisów kodeksu pracy dotyczących okresów rozliczeniowych, gdyż w nich ustawodawca wyznacza górne dopuszczalne ich granice czasowe. W przepisach zakładowych należy natomiast sprecyzować, ile wynosi taki okres rozliczeniowy (np. cztery...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10181

Wydanie: 10181

Spis treści
Zamów abonament