Nowy partner dla firm do rozmów na poziomie europejskim
Jeśli międzynarodowy koncern funkcjonuje w Polsce, prawdopodobnie będzie musiał zorganizować wybory do europejskiej rady zakładowej. Tych przedstawicieli wybiera cała załoga.
Wspólny europejski rynek i związana z nim swoboda przepływu kapitału i usług w latach 90. ubiegłego wieku spowodowały konieczność wymiany informacji i konsultowania się z pracownikami przedsiębiorstw funkcjonujących w więcej niż jednym państwie UE. Odpowiedzią Wspólnoty było utworzenie europejskiej rady zakładowej – jednej z najczęściej wykorzystywanych form partycypacji pracowniczej w przedsiębiorstwach o zasięgu ponadnarodowym, działających na obszarze UE. Do tej pory europejskie rady zakładowe nie były istotnym elementem polskiego rynku pracy. Dynamika rozwoju sektora nowoczesnych usług biznesowych zmienia jednak ten obraz >patrz ramka.
Jakie przepisy
Europejskie rady zakładowe (ERZ) służą głównie przekazywaniu europejskim przedstawicielom pracowników informacji o istotnych aspektach funkcjonowania ich firmy. Konsultują także z zarządami międzynarodowych koncernów decyzje wpływające na sytuację załóg w wymiarze ponadgranicznym. ERZ ma prawo do informacji oraz konsultacji w sprawach dotyczących m.in. zatrudnienia i możliwego rozwoju w tym zakresie, wprowadzenia istotnych zmian organizacyjnych czy zwolnień grupowych.
W przedsiębiorstwach, gdzie zarząd centralny ulokowany jest w innym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta