Spór o zwrot służbowego laptopa rozstrzygnie sąd
Jeśli nawet dyscyplinarne zwolnienie nie skłoniło pracownika do rozliczenia się z firmowego sprzętu, pracodawca może go pozwać, żądając zwrotu tej rzeczy, a także wynagrodzenia za bezumowne z niej korzystanie.
Z odzyskaniem przekazanego pracownikowi sprzętu służbowego – telefonu, laptopa czy samochodu – pracodawcy nierzadko mają problem. Zwłaszcza wtedy, gdy między stronami pojawi się konflikt. Pracodawca ma jednak kilka możliwości odzyskania swojego mienia. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których pracownik nie wykonuje swoich obowiązków, np. przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim albo na wypowiedzeniu połączonym ze zwolnieniem z obowiązku świadczenia pracy.
Dyscyplinarne zwolnienie
Zgodnie z art. 100 § 2 pkt 4 kodeksu pracy jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest dbanie o mienie pracodawcy i dobro zakładu pracy. Już z tego przepisu można wyprowadzić obowiązek zatrudnionego zwrotu rzeczy będących własnością pracodawcy. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 10 listopada 1999 r. (I PKN 361/99), uznając, że przywłaszczenie firmowego mienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta