Ochrona związkowa nie jest przywilejem
Wystarczy potwierdzić jedną z przyczyn dyscyplinarki, aby rozwiązanie umowy było uzasadnione. Brak zgody związku zawodowego na rozstanie nie gwarantuje bezwzględnej ochrony członkowi zarządu organizacji.
To tezy uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z 20 stycznia 2015 r. (I PK 137/14).
Orzeczenie to zapadło w sprawie z odwołania byłego pracownika i zarazem chronionego związkowca, z którym pracodawca rozwiązał umowę bez wypowiedzenia. Przyczyną jego decyzji było rażąco naganne podejście do obowiązków służbowych związanych ze stanowiskiem pracownika ochrony. Zarzuty dotyczyły m.in. spania na posterunku, zaniechania kontroli, wykonywania patroli w wymiarze kilkukrotnie krótszym niż ewidencjonowane. Pracodawca zdecydował się wręczyć dyscyplinarkę, choć nie miał zgody związku zawodowego, którego pracownik był chronionym działaczem.
Sąd rejonowy uznał, że dyscyplinarka była wadliwa, gdyż naruszała art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych. Brak zgody związku na rozwiązanie umowy o pracę uniemożliwia pracodawcy rozstanie z podwładnym. Sąd nie orzekł jednak zgodnie z żądaniem zwolnionego i nie przywrócił go do pracy, zasądzając w to miejsce odszkodowanie. Według sądu zachowanie pracownika cechowało się znacznym stopniem winy oraz było w najwyższym stopniu naganne. W rezultacie przywrócenie do pracy rażąco naruszałoby zasady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta