Na obczyźnie zarobki nie gorsze niż we własnym kraju
Jeżeli w państwie świadczenia usług obowiązują korzystniejsze warunki wynagradzania, delegowanemu należy podnieść pensję na cały okres pobytu.
Czy wykonywanie usług w Unii Europejskiej związane z oddelegowaniem pracownika oznacza dla wysyłającej firmy konieczność podniesienia wynagrodzenia? – pyta czytelnik.
Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską gwarantuje swobodę przepływu osób i usług na terenie wewnętrznego rynku UE. Sprzyja to rozwojowi współpracy transgranicznej między przedsiębiorstwami, gwarantując im poszerzenie terytorialnego zakresu prowadzenia działalności gospodarczej, możliwość delegowania pracowników do innych państw członkowskich, aby tam świadczyli usługi.
Z drugiej jednak strony zróżnicowany poziom rozwoju gospodarczego w państwach członkowskich sprzyja występowaniu zjawiska tzw. dumpingu socjalnego. Prowadzi ono do wyzysku pracowników, gdyż niejednokrotnie delegowani z uboższych państw są w stanie pracować na warunkach gorszych, niż przewiduje prawo państwa przyjmującego. Aby uniknąć negatywnych skutków swobody przepływu usług, w państwach członkowskich wprowadzono zasadę, że delegowanemu zapewnia się przynajmniej takie warunki wynagradzania, jakie gwarantuje państwo przyjmujące, chyba że przepisy państwa wysyłającego oferują pracownikowi korzystniejsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta