Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zagubiony sens limitu odszkodowania

02 lipca 2015 | Praca i ZUS | Michał Tomczak
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: Fotorzepa
Michał 
Tomczak
źródło: materiały prasowe
Michał 
Tomczak

Jeśli sąd zamiast przywrócenia 
do pracy przyzna byłemu pracownikowi rekompensatę finansową, jej wysokość 
nie przekroczy jego trzymiesięcznych poborów. Będzie tak nawet wtedy, gdy strony ustaliły roczny okres wypowiedzenia.

Art. 471 kodeksu pracy przesądza, że odszkodowanie przyznane byłemu pracownikowi w związku z nieuzasadnionym lub sprzecznym z prawem rozwiązaniem z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem nie może być wyższe niż wynosiłoby jego trzymiesięczne wynagrodzenie.

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 22 kwietnia 2015 r. (II PK 176/14). Teza ta sprowadza się do uznania, że odszkodowanie to nie zależy od okresu wypowiedzenia, jaki strony przyjęły w umowie o pracę.

O co chodziło

Dyrektorowi finansowemu wręczono wypowiedzenie umowy o pracę z sześciomiesięcznym terminem, co więcej, przypadającym na koniec kwartału. Ponieważ doszło do tego na początku stycznia, okres wypowiedzenia upływał dopiero z końcem września. Trwał zatem prawie dziewięć miesięcy. Taki okres wynegocjował dyrektor w swoich warunkach umowy.

Wypowiedzenie uzasadniała zmiana struktury działu finansowego, wskutek czego stanowisko zajmowane dotychczas przez dyrektora ulegało likwidacji. W toku postępowania – co potwierdziły sądy obu instancji – wyszło na jaw, że ta likwidacja była kreacją na użytek zwolnienia pracownika. Sąd rejonowy uznał, że w rzeczywistości do likwidacji nie doszło, a jedyną przesłanką wypowiedzenia był faktyczny przerost zatrudnienia i dążenie pozwanej spółki do jego ograniczenia.

Zdaniem sądów

Uznając argumenty powoda, sąd rejonowy zasądził...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10181

Wydanie: 10181

Spis treści
Zamów abonament