Składki jeszcze za trzy miesiące po zamknięciu biznesu
Faktyczne zaprzestanie działalności gospodarczej przez pracodawcę automatycznie nie rozwiązuje stosunku pracy. Kończy się on po trzymiesięcznym wypowiedzeniu po tym dniu i wtedy też ustaje okres opłacania składek społecznych za załogę.
Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 17 lutego 2015 r. (I UK 227/14).
Stosunek pracy może być rozwiązany wyłącznie na podstawie zdarzeń prawnych określonych w kodeksie pracy, w tym wypowiedzenia umowy przez pracodawcę.
Takie wypowiedzenie może być wyrażone w sposób dorozumiany (art. 60 kodeksu cywilnego w związku z art. 300 k.p.) przez faktyczne zaprzestanie działalności gospodarczej przez pracodawcę. Dorozumiane wymówienie wywołuje taki sam skutek jak oświadczenie złożone w sposób wyraźny – umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wypowiedzenia.
W tej sprawie zatrudniona na podstawie umowy na czas nieokreślony stawiła się do pracy po nieobecności spowodowanej m.in. urlopem macierzyńskim. Drzwi zakładu były jednak zamknięte i kobieta nikogo w nim nie zastała. W kolejnych pismach próbowała skontaktować się z pracodawcą, zgłaszając swoją gotowość do pracy. Ostatnie pismo wróciło do nadawcy z adnotacją, że adresat się wyprowadził. W toku kontroli ZUS ustalił, że spółka została zlikwidowana 31 grudnia 2010 r. i od tego czasu nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta