Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słabsze jednostki opuszczą firmowe szeregi

07 lipca 2015 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę o pracę osobie, która nie uzyskuje oczekiwanych wyników. Taki powód może też uzasadniać złożenie propozycji zmiany stanowiska na gorsze.

Ryszard Sadlik

Umowę o pracę zalicza się do umów starannego działania, czyli tych, w których istotne jest dołożenie należytej staranności przy wykonywaniu powierzonych obowiązków. Nie oznacza to jednak, że ocena starannej realizacji obowiązków pracowniczych odbywa się bez względu na wyniki (efekty) świadczonych zadań. Każdą pracę wykonywaną na podstawie umowy o pracę wynagradza się bowiem z uwzględnieniem ilości i jakości świadczonej pracy, czyli biorąc pod uwagę także jej wyniki.

Taka wynikowa ocena powoduje, że firma może zwolnić np. akwizytora lub przedstawiciela handlowego, gdy był on nieefektywny w realizacji swoich etatowych obowiązków. Przykładowo, gdy uzyskiwał najniższe, niezadowalające lub nieakceptowalne dla szefa rezultaty na swoim stanowisku w porównaniu z innymi zatrudnionymi na takich samych posadach. Taki wniosek jednoznacznie wynika...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10185

Wydanie: 10185

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Sport

Zamów abonament