Druga szansa dla firmy z długiem
Restrukturyzacja na nowych zasadach będzie wymagała ustępstw ze strony wierzycieli zadłużonego przedsiębiorstwa – pisze Agnieszka Ziółek.
Uchwalona przez Sejm 15 maja br. nowa ustawa – Prawo restrukturyzacyjne (dalej: UPR) jest istotnym elementem realizacji polityki „drugiej szansy", prowadzonej na poziomie unijnym. Zmierza ona do szerzenia niestygmatyzującego podejścia do niepowodzenia w działalności gospodarczej i wspierania przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.
Wprowadzenie zmian przewidzianych ustawą ma umożliwić rentownym przedsiębiorstwom przeprowadzenie skutecznej restrukturyzacji, która pozwoli zapobiec niewypłacalności. Podejście to ma swoje uzasadnienie zarówno w skali mikro-, jak i makroekonomicznej. Restrukturyzacja na nowych zasadach będzie jednak wymagała ustępstw ze strony wierzycieli restrukturyzowanego podmiotu. Zmiany niosą ze sobą także różnego rodzaju ryzyko prawne, które należy rozważyć już na etapie zawierania umów.
Nowe postępowania – struktura
Ustawa – Prawo restrukturyzacyjne wprowadza cztery nowe rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych, dostępnych zarówno dla podmiotów niewypłacalnych, jak i tych, którym niewypłacalność dopiero zagraża. Każde z nich zmierza do zawarcia układu z ogółem wierzycieli po uzyskaniu akceptacji odpowiedniej większości z nich. Są to:
a) postępowanie o zatwierdzenie układu,
b) przyspieszone postępowanie układowe,
c) postępowanie układowe, oraz
d)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta