Spadki z zagranicy po nowemu
Tomasz Kot | Choć 17 sierpnia zmienią się zasady dziedziczenia, dotychczasowe testamenty będą nadal ważne.
Rz: Czy dotychczasowe testamenty, które nie wskazywały wyraźnie prawa ojczystego, będą nadal ważne np. w Niemczech w tym znaczeniu, że zastosowane będzie tam prawo polskie, a nie nowe zasady, czyli prawo spadkowe miejsca pobytu?
Tomasz Kot: Kwestię tę reguluje art. 83 ust. 4 rozporządzenia spadkowego (650/12). Jeżeli rozporządzenie na wypadek śmierci zostało dokonane przed 17 sierpnia 2015 r. zgodnie z prawem, które według nowych przepisów zmarły mógłby wybrać, to uważa się je za wybrane jako właściwe dla dziedziczenia. W konsekwencji, jeżeli polski obywatel sporządził przed 17 sierpnia 2015 r. testament zgodnie z prawem polskim, np. u polskiego notariusza, nie odwołując się w nim do klauzuli wyboru prawa, to po tej dacie mamy trzy możliwości. Po pierwsze, jeżeli w chwili śmierci miał ostatnie miejsce zwykłego pobytu w Polsce, prawem właściwym dla dziedziczenia będzie prawo polskie; nie ma więc żadnej zmiany.
Po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta