Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Siedem tygodni urlopu zamiast pięciu

07 lipca 2015 | Dobra Firma | Ewa Drzewiecka

Dzięsięć dni dłużej ma prawo wypoczywać niepełnosprawny, który przepracował rok po zaliczeniu go do stopnia znacznego lub umiarkowanego. Musi jednak udokumentować w firmie swoje inwalidztwo.

Niektóre grupy pracowników mają prawo do urlopu wyższego niż 26 dni. Zasadniczo nie obciąża to właścicieli małych firm. Jednak wiele nawet małych zakładów zatrudnia uprawnionych do dłuższych wakacji – to niepełnosprawni. Niekiedy szefowie przyznają też dodatkowy urlop jako nagrodę.

Dla niepełnosprawnego

Pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze dziesięciu dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego wydłużonego wypoczynku niepełnosprawny nabywa po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia go do jednego z tych stopni niepełnosprawności. Tak stanowi art. 19 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji). Jednocześnie jej art. 20c wprowadza zasadę, zgodnie z którą dodatkowe uprawnienia pracownicze, m.in. urlop wypoczynkowy, przysługują od dnia, od którego osobę niepełnosprawną wliczono do stanu zatrudnienia niepełnosprawnych na mocy art. 2a ustawy o rehabilitacji. Z kolei art. 2a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10185

Wydanie: 10185

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Sport

Zamów abonament