Brak zakazu konkurencji na piśmie nie pomoże
Jeżeli pracodawca nie zawarł z podwładnym umowy o zakazie konkurencji, działalność konkurencyjna pracownika może uzasadniać rozwiązanie z nim umowy bez wypowiedzenia tylko w wyjątkowych okolicznościach. Konieczne jest ustalenie, że jego działania doprowadziły do ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, w tym w szczególności obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 8 marca 2013 r. (II PK 194/12).
Stan faktyczny
Strony nie zawarły umowy o zakazie konkurencji na czas trwania stosunku pracy. W czasie zatrudnienia pracownik świadczył jednocześnie pracę na rzecz podmiotu konkurencyjnego. Pracodawca rozwiązał z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia. Zwolniony odwołał się do sądu.
Rozstrzygnięcie
Sąd rejonowy uznał, że pracownik dopuścił się ciężkiego naruszenia swoich podstawowych obowiązków i rozwiązanie z nim stosunku pracy było uzasadnione, mimo braku umowy o zakazie konkurencji. Sąd drugiej instancji podtrzymał wyrok. Sprawa trafiła do SN....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta